WinMerge - en to ro translation catalogue (838 entries)

note: LANGUAGE, SUBLANGUAGE
en: LANG_ENGLISH, SUBLANG_ENGLISH_US
ro: LANG_ROMANIAN, SUBLANG_DEFAULT

note: Codepage
en: 1252
ro: 1250

en: C&opy to Right
ro: Copie la &dreapta

en: Cop&y to Left
ro: Copie la &stânga

en: &Select Line Difference
ro: &Selectează diferenţele pe linie

en: &Undo
ro: An&ulează

en: &Redo
ro: &Refă

en: Cu&t
ro: &Taie

en: &Copy
ro: &Copie

en: &Paste
ro: Li&peşte

en: &Goto...
ro: &Mergi la...

en: Op&en
ro: D&eschide

en: with &Registered Application
ro: cu aplicaţia în&registrată

en: with &External Editor
ro: cu editor &extern

en: &with...
ro: &cu...

en: &File
ro: &Fişier

en: &New	Ctrl+N
ro: &Nou	Ctrl+N

en: &Open...	Ctrl+O
ro: D&eschide...	Ctrl+O

en: Op&en Conflict File...
ro: D&eschide fişierul cu conflicte...

en: Open Pro&ject...	Ctrl+J
ro: Deschide pro&iectul...	Ctrl+J

en: Sa&ve Project...
ro: Sal&vează proiectul...

en: Recent Projects
ro: Proiecte recente

en: E&xit
ro: Ieşir&e

en: &Edit
ro: &Editare

en: &Options...
ro: &Opţiuni...

en: &View
ro: &Vizualizare

en: Select &Font...
ro: Selectează &font...

en: Use Default F&ont
ro: Utilizează font im&plicit

en: &Toolbar
ro: Bară de unel&te

en: &None
ro: &Deloc

en: &Small
ro: &Mic

en: &Big
ro: Ma&re

en: &Status Bar
ro: Bară de &stare

en: &Language...
ro: &Limbă...

en: &Tools
ro: Unel&te

en: &Filters...
ro: &Filtre...

en: &Generate Patch...
ro: &Generează petic...

en: &Plugins
ro: &Plug-in-uri

en: &Manual Unpacking
ro: Dezarhivare &manuală

en: &Automatic Unpacking
ro: Dezarhivare &automată

en: &Edit with Unpacker
ro: &Editează cu dezarhivator

en: &Reload plugins
ro: &Reîncarcă plug-in-urile

en: &Load Config...
ro: Încarcă confi&gurarea...

en: &Reset Options
ro: &Resetează opţiunile

en: &Window
ro: Ferea&stra

en: Cl&ose
ro: Închi&de

en: Clo&se All
ro: Închid&e toate

en: Change &Pane	F6
ro: Schimbă &panou	F6

en: Tile &Horizontally
ro: Alătură &orizontal

en: Tile &Vertically
ro: Alătură &vertical

en: &Cascade
ro: &Cascadă

en: &Help
ro: A&jutor

en: &WinMerge Help	F1
ro: Ajutor &WinMerge	F1

en: R&elease Notes
ro: Informaţii v&ersiune

en: &Translations
ro: &Traduceri

en: C&onfiguration
ro: C&onfigurare

en: A&rchive Support disabled...
ro: Suportul de a&rhivare dezactivat...

en: &GNU General Public License
ro: Licenţa Publică Generală &GNU

en: &About WinMerge...
ro: &Despre WinMerge...

en: L&eft Read-only
ro: Stânga numai-citir&e

en: Ri&ght Read-only
ro: Dreapta numa&i-citire

en: File En&coding
ro: &Codare caractere fişier

en: Select &All	Ctrl+A
ro: Selecte&ază tot	Ctrl+A

en: Show &Identical Items
ro: Arată elementele &identice

en: Show &Different Items
ro: Arată elementele &diferite

en: Show L&eft Unique Items
ro: Arată elementele unic&e din stânga

en: Show Ri&ght Unique Items
ro: Arată elementele unice d&in dreapta

en: Show S&kipped Items
ro: Arată elementele omise

en: S&how Binary Files
ro: Arată fişierele binare

en: Show Hidd&en Items
ro: Arată elementele ascunse

en: Compa&re Statistics
ro: Statistici de compa&rare

en: Refre&sh	F5
ro: Reîmpro&spătare	F5

en: &Refresh Selected	Ctrl+F5
ro: &Reîmprospătare selectate	Ctrl+F5

en: &Merge
ro: &Fuziune

en: Co&mpare	Enter
ro: Co&mparare	Enter

en: &Next Difference	Alt+Down
ro: Următoarea difere&nţă	Alt+Down

en: &Previous Difference	Alt+Up
ro: Anterioa&ra diferenţă	Alt+Up

en: &First Difference	Alt+Home
ro: &Prima diferenţă	Alt+Home

en: &Current Difference	Alt+Enter
ro: &Curenta diferenţă	Alt+Enter

en: &Last Difference	Alt+End
ro: U&ltima diferenţă	Alt+End

en: Copy to &Right	Alt+Right
ro: Copie la d&reapta	Alt+Right

en: Copy to L&eft	Alt+Left
ro: Copi&e la stânga	Alt+Left

en: &Delete	Del
ro: Ş&terge	Del

en: &Customize Columns...
ro: Personalizare &coloane...

en: Generate &Report...
ro: Generare &raport...

en: &Save	Ctrl+S
ro: &Salvare	Ctrl+S

en: Save &Left
ro: Sa&lvare stânga

en: &Save
ro: &Salvare

en: Save &As...
ro: Salvare c&a...

en: Save &Right
ro: Salvare d&reapta

en: &Print...
ro: Ti&părire...

en: Page Se&tup
ro: Aranjare în pa&gină

en: Print Previe&w
ro: Pre&vizualizare tipărire

en: &Convert Line Endings to
ro: Converteşte sfârşiturile de linie la

en: &Merge Mode	F9
ro: &Modul fuziune	F9

en: &File Encoding...
ro: Codar&e caractere fişiere...

en: &Undo	Ctrl+Z
ro: An&ulează	Ctrl+Z

en: &Redo	Ctrl+Y
ro: &Refă	Ctrl+Y

en: Cu&t	Ctrl+X
ro: &Taie	Ctrl+X

en: &Copy	Ctrl+C
ro: &Copie	Ctrl+C

en: &Paste	Ctrl+V
ro: Li&peşte	Ctrl+V

en: Select Line &Difference	F4
ro: Selectează &diferenţele pe linie	F4

en: F&ind...	Ctrl+F
ro: &Găseşte...	Ctrl+F

en: Repla&ce...	Ctrl+H
ro: Înlo&cuieşte...	Ctrl+H

en: &Scripts
ro: &Script-uri

en: < Empty >
ro: < Gol >

en: Advanced
ro: Avansat

en: &Copy With Line Numbers	Ctrl+Shift+C
ro: &Copie cu numărul de linie	Ctrl+Shift+C

en: &Bookmarks
ro: Semn de &carte

en: &Toggle Bookmark	Ctrl+F2
ro: Basculează semn de carte	Ctrl+F2

en: &Next Bookmark	F2
ro: Următorul sem&n de carte	F2

en: &Previous bookmark	Shift+F2
ro: Anteriorul se&mn de carte	Shift+F2

en: &Clear All Bookmarks
ro: Şterge toate semnele de &carte

en: &Go To...	Ctrl+G
ro: Mer&gi la...	Ctrl+G

en: &Zoom
ro: Mărime te&xt

en: Zoom &In	Ctrl++
ro: &Măreşte	Ctrl++

en: Zoom &Out	Ctrl+-
ro: Micş&orează	Ctrl+-

en: Syntax Highlight
ro: Evidenţiere sintaxă

en: &Lock Panes
ro: B&lochează panourile

en: &View Whitespace
ro: Afişează blanc&urile

en: Vie&w Line Differences
ro: Afişea&ză diferenţele pe linie

en: View Line &Numbers
ro: Afişează numărul liniei

en: View &Margins
ro: Afişează &marginile

en: W&rap Lines
ro: Infăşoa&ră rândurile lungi

en: Sw&ap Panes
ro: Interschimbă p&anourile

en: Diff &Pane
ro: &Panoul cu diferenţe

en: Lo&cation Pane
ro: Panoul cu lo&caţia

en: C&opy to Right and Advance	Alt+Ctrl+Right
ro: C&opiază la dreapta şi avansează	Alt+Ctrl+Right

en: Copy &to Left and Advance	Alt+Ctrl+Left
ro: Copiază la s&tânga şi avansează	Alt+Ctrl+Left

en: Copy &All to Right
ro: Copiază tot la dre&apta

en: Cop&y All to Left
ro: Copia&ză tot la stânga

en: &Prediffer
ro: &Prediferenţiator

en: Comp&are
ro: Comp&ară

en: Co&mpare Special
ro: C&ompară special

en: &Left to Right
ro: Stânga &la dreapta

en: L&eft to...
ro: Stâ&nga la...

en: &Right to Left
ro: D&reapta la stânga

en: R&ight to...
ro: D&reapta la...

en: &Move
ro: &Mută

en: &Left to...
ro: Stâ&nga la...

en: &Right to...
ro: D&reapta la...

en: &Delete
ro: Ş&terge

en: &Left
ro: Stâ&nga

en: &Right
ro: D&reapta

en: &Both
ro: Am&bele

en: Re&name
ro: Rede&numeşte

en: &Hide Items
ro: Ascunde e&lementele

en: &Open Left
ro: Deschide stâ&nga

en: O&pen Right
ro: Deschide drea&pta

en: Cop&y Pathnames
ro: Cop&ie căile de fişier

en: &Left (%1 of %2)
ro: S&tânga (%1 din %2)

en: &Right (%1 of %2)
ro: D&reapta (%1 din %2)

en: &Both (%1 of %2)
ro: Am&bele (%1 din %2)

en: Copy &Filenames
ro: Copie numele de &fişier

en: &Zip
ro: Arhivea&ză

en: &Left... (%1 of %2)
ro: Stân&ga... (%1 din %2)

en: &Right... (%1 of %2)
ro: D&reapta... (%1 din %2)

en: &Both... (%1 of %2)
ro: Am&bele... (%1 din %2)

en: &Differences... (%1 of %2)
ro: &Diferenţe... (%1 din %2)

en: &Refresh
ro: &Reîmprospătează

en: &Copy Full Path
ro: &Copie calea întreagă

en: Copy &Filename
ro: Copie numele de &fişier

en: Prediffer Settings
ro: Setări prediferenţiator

en: &No prediffer
ro: Fără predifere&nţiator

en: Auto prediffer
ro: Auto prediferenţiator

en: G&oto Diff
ro: Mergi la difere&nţă

en: &No Moved Blocks
ro: Fără blocuri &mutate

en: &All Moved Blocks
ro: To&ate blocurile mutate

en: Moved Block for &Current Diff
ro: Blocuri mutate pentru diferenţa &curentă

en: About WinMerge
ro: Despre WinMerge

en: (Private Build)
ro: (Build privat)

en: All rights reserved.
ro: Toate drepturile rezervate

en: Visit the WinMerge HomePage!
ro: Vizitează pagina de bază WinMerge!

en: Contributors
ro: Contribuitori

en: Select Files or Folders
ro: Selectează fişiere sau directoare

en: &Left:
ro: Stân&ga:

en: &Browse...
ro: Răsf&oieşte...

en: &Right:
ro: D&reapta:

en: Bro&wse...
ro: Răsf&oieşte...

en: &Filter:
ro: &Filtru:

en: Select...
ro: Selectează...

en: &Unpacker:
ro: Dezarhiva&tor:

en: &Select...
ro: &Selectează...

en: &Include Subfolders
ro: &Include subdirectoare

en: Status:
ro: Stare:

en: Cancel
ro: Renunţă

en: Help
ro: Ajutor

en: Files or Folders to Compare
ro: Fişiere sau directoare pentru comparare

en: Database:
ro: Baza de date:

en: Project:
ro: Proiect:

en: User:
ro: Utilizator:

en: Password:
ro: Parolă:

en: Link to Destination VSS project
ro: Legătura către proiectul VSS destinaţie

en: Apply to all items
ro: Aplică la toate elementele

en: Check Out
ro: Extrage

en: Save As...
ro: Salvează ca...

en: Versioning System
ro: Sistem de versionare

en: &Versioning System:
ro: Sistem de &versionare:

en: &Path to cleartool.exe:
ro: Ca&lea către cleartool.exe

en: Automatically &scroll to first difference
ro: De&sfăşoară automat la prima diferenţă

en: &Disable Splash Screen
ro: Dezactivează fereastra de întâmpinare

en: Cl&ose windows with ESC
ro: Închide ferestrele cu tasta ESC

en: &Automatically verify paths in Open-dialog
ro: Verifică automat căile în dialogul de deschidere

en: All&ow only one instance to run
ro: Permite rularea unei singure instanţe

en: As&k when closing multiple windows
ro: Întreabă înainte de a închide fereste multiple

en: &Preserve file time in file compare
ro: Păstrează data şi timpul fişierului pentru compararea fişierelor

en: O&pen-dialog Auto-Completion:
ro: Auto-completare în dialogul de deschidere:

en: Enable multiple compare windows for
ro: Activează ferestre de comparare multiple pentru

en: &Folder compare
ro: Comparare &directoare

en: Fil&e compare
ro: Comparare fişi&ere

en: WinMerge allows hiding some common messageboxes. Press the Reset button to make all messageboxes visible again.
ro: WinMerge permite ascunderea unor casete de mesaj. Apasă butonul Revenire pentru a face ca toate casetele de mesaj să apară din nou.

en: Reset
ro: Revenire

en: Language
ro: Limbă

en: Available languages:
ro: Traduceri disponibile:

en: Find
ro: Găseşte

en: Fi&nd what:
ro: Ce a&nume:

en: Match &whole word only
ro: Potriveşte doar cu&vinte întregi

en: Match &case
ro: Majuscule semnificative

en: Regular &expression
ro: &Expresie regulată

en: D&on't wrap end of file
ro: Nu relua de la începutul fişierului

en: Direction
ro: Direcţie

en: &Up
ro: S&us

en: &Down
ro: &Jos

en: &Find Next
ro: &Găseşte

en: Replace
ro: Înlocuieşte

en: Re&place with:
ro: C&u ce:

en: &Don't wrap end of file
ro: Nu relua de la începutul &fişierului

en: Replace in
ro: Înlocuieşte în

en: &Selection
ro: &Selecţie

en: Wh&ole file
ro: Între&gul fişier

en: &Replace
ro: Înlocuieş&te

en: Replace &All
ro: Înlocuieşte t&ot

en: CheckOut
ro: Extrage

en: Comments
ro: Comentarii

en: CheckIn after checkout
ro: Repune după extragere

en: Linefilters
ro: Filtre de linie

en: Enable Line Filters
ro: Activează filtrele de linie

en: Regular Expressions (one per line):
ro: Expresii regulate (câte una pe linie):

en: Save
ro: Salvează

en: New
ro: Nou

en: Edit
ro: Editează

en: Remove
ro: Înlătură

en: Colors
ro: Culori

en: Difference:
ro: Diferenţă:

en: Selected Difference:
ro: Diferenţă selectată:

en: Background
ro: Fundal

en: Deleted
ro: Şters

en: Ignored Difference:
ro: Diferenţă ignorată:

en: Moved:
ro: Mutat:

en: Selected Moved:
ro: Selecţie mutată:

en: Word Difference:
ro: Diferenţă cuvânt:

en: Selected Word Diff:
ro: Diferenţă cuvânt selectată:

en: Defaults
ro: Implicite

en: System
ro: Sistem

en: &Send deleted files to Recycle Bin
ro: Trimite fişierele şterse către Recycle Bin

en: Integration
ro: Integrare

en: &Add to explorer context menu
ro: &Adaugă la meniul contextual Explorer

en: E&nable advanced menu
ro: Activează me&niul contextual avansat

en: In&clude subfolders by default
ro: In&clude implicit şi subdirectoare

en: &External editor:
ro: Editor &extern:

en: &Filter folder:
ro: Directorul cu &filtre:

en: B&rowse...
ro: &Răsfoieşte...

en: Temporary files folder
ro: Directorul cu fişiere temporare

en: S&ystem's temp folder
ro: Direc&torul cu fişiere temporare al sistemului

en: C&ustom folder:
ro: Director personali&zat:

en: Br&owse...
ro: Ră&sfoieşte...

en: Patch Generator
ro: Generator petice

en: File&1:
ro: &Fişier 1:

en: File&2:
ro: F&işier 2:

en: &Swap
ro: Interschim&bă

en: &Append to existing file
ro: &Adaugă la fişier existent

en: &Result:
ro: &Rezultat:

en: St&yle:
ro: S&til:

en: W&hitespaces
ro: Blancur&i

en: Com&pare
ro: Com&pară

en: I&gnore changes
ro: I&gnoră schimbări

en: Ig&nore all
ro: Ig&noră tot

en: Ignor&e blank lines
ro: Ignoră linii goal&e

en: Case sensi&tive
ro: Senzi&tiv la tipul caracterelor

en: Inclu&de command line
ro: Inclu&de linia de comandă

en: Open to e&xternal editor
ro: Deschide în editor e&xtern

en: Display Columns
ro: Afişează coloanele

en: Move &Up
ro: Mută mai s&us

en: Move &Down
ro: Mută mai &jos

en: Select Unpacker
ro: Selectează dezarhivator

en: File unpacker:
ro: Dezarhivator fişiere:

en: Display all unpackers, don't check the extension
ro: Afişează toate dezarhivatoarele, fară a verifica extensia

en: Extensions list:
ro: Listă extensii:

en: Description:
ro: Descriere:

en:  Folder Compare Progress
ro: Progres comparare directoare

en: Comparing items...
ro: Comparare elemente...

en: Items compared:
ro: Elemente comparate:

en: Items total:
ro: Elemente total:

en: Go To
ro: Mergi la

en: G&oto:
ro: &La:

en: File
ro: Fişier

en: Goto what
ro: Anume

en: Li&ne
ro: Li&nie

en: &Difference
ro: &Diferenţă

en: &Go To
ro: &Mergi la

en: Compare
ro: Comparare

en: Whitespace
ro: Blanc

en: &Compare
ro: &Compară

en: &Ignore change
ro: &Ignoră schimbare

en: I&gnore all
ro: I&gnoră tot

en: Ignore blan&k lines
ro: Ignoră li&nii goale

en: Ignore &case
ro: Ignoră minus&cule/majuscule

en: Igno&re carriage return differences (Windows/Unix/Mac)
ro: Igno&ră diferenţele sfârşitului de linie (Windows/Unix/Mac)

en: E&nable moved block detection
ro: Activea&ză detecţie blocuri mutate

en: &Match similar lines
ro: Potriveşte linii si&milare

en: Ign&ore time differences less than 3 seconds
ro: Ign&oră diferenţe de timp mai mici de 3 secunde

en: &File Compare method:
ro: Metodă comparare &fişier:

en: S&top after first difference
ro: Opreş&te după prima diferenţă

en: Filter Comments
ro: Comentarii filtre

en: &Highlight syntax
ro: E&videnţiere sintaxă

en: &Automatic rescan
ro: Rescanare &automată

en: &Preserve original EOL chars
ro: &Păstrează caracterele de SDL originale

en: Insert &Spaces
ro: In&serează blancuri

en: Line Difference Coloring
ro: Colorarea diferenţelor pe linie

en: View line differences
ro: Arată diferenţele pe linie

en: &Character level
ro: La nivel de &caracter

en: &Word-level:
ro: La nivel de cu&vânt:

en: Filefilters
ro: Filtre fişiere

en: Test
ro: Testează

en: Install...
ro: Instalează...

en: New...
ro: Nou...

en: Edit...
ro: Editează...

en: Delete...
ro: Şterge...

en: Save modified files?
ro: Salvare fişiere modificate?

en: Left side file
ro: Fişier stânga

en: &Save changes
ro: &Salvează modificările

en: &Discard changes
ro: Renunţă la mo&dificări

en: Right side file
ro: Fişier dreapta

en: S&ave changes
ro: S&alvează modificările

en: Dis&card changes
ro: Renunţă la s&chimbări

en: Discard All
ro: Denunţă la tot

en: Codepage
ro: Codare caractere

en: Default Codepage
ro: Codare caractere implicită

en: Select the default codepage assumed when loading non-Unicode files:
ro: Selectează codarea caracterelor folosită implicit la încărcarea fişierelor non-Unicode:

en: Detect codepage info for these files : .html, .rc, .xml 
    need to restart session
ro: Detectează automat codarea caracterelor pentru aceste tipuri de fişiere: .html, .rc, .xml
    (este necesară repornirea sesiunii).

en: System codepage
ro: Codarea sistemului

en: According to WinMerge User Interface
ro: Conform cu interfaţa WinMerge

en: Custom codepage :
ro: Codare caractere personalizată:

en: WinMerge - Archive support disabled
ro: WinMerge - Suportul de dezarhivare este dezactivat

en: Unable to detect 7-Zip version (not installed?)
ro: Imposibil de detectat versiune de 7-Zip (este instalat?).

en: Archive support requires 7-Zip 3.11 or later to be installed on your computer, or its
    essential components to be copied to the program directory for standalone operation.
ro: Suportul de dezarhivare necesită ca 7-Zip 3.11 sau mai nou să fie instalat pe calculator,
    sau ca componentele esenţiale să fie copiate in directorul programului pentru
    funcţionare autonomă.

en: There must also be an appropriate interface plugin (Merge7z*.dll) on the path.
ro: Trebuie să existe deasemenea şi un plug-in interfaţă adecvat (Merge7z*.dll) în aceeaşi locaţie.

en: Please use the version of 7-Zip recommended below until interface plugins for later
    versions become available.
ro: Vă rugăm să utilizaţi versiunea de 7-Zip recomandată mai jos până când
    plug-in-uri interfeţe mai noi vor fi disponibile.

en: Version
ro: Versiune

en: Plugin required
    (dllbuild %04u)
ro: Plug-in necesar
    (dllbuild %04u)

en: Recommended version of 7-Zip:
ro: Versiunea recomandată de 7-Zip:

en: present
ro: prezent

en: 7-Zip software installed on your computer:
ro: Software 7-Zip instalat pe calculatorul tău:

en: none
ro: nici unul

en: missing
ro: lipseşte

en: 7-Zip components for standalone operation:
ro: Componente 7-Zip pt. funcţionare autonomă:

en: outdated
ro: depăşite

en: Plugins on path:
ro: Plug-in-uri în locaţie:

en: Don't display this &message again.
    (You can always recall this message from the Help menu.)
ro: Nu afişa acest &mesaj din nou.
    (Mesajul poate fi oricând reactivat din meniul Ajutor.)

en: Options
ro: Opţiuni

en:  Categories
ro: Categorii

en: Import...
ro: Importă...

en: Export...
ro: Exportă...

en: Keywords:
ro: Cuvinte cheie:

en: Comments:
ro: Comentarii:

en: Numbers:
ro: Numere:

en: Operators:
ro: Operatori:

en: Strings:
ro: Şiruri de caractere:

en: Preprocessor:
ro: Preprocesor:

en: User 1:
ro: Utilizator 1:

en: User 2:
ro: Utilizator 2:

en: Bold
ro: Aldine

en: Folder Compare Report
ro: Raport comparare directoare

en: Browse...
ro: Răsfoieşte:

en: &Style:
ro: &Stil:

en: Shared or Private Filter
ro: Filtru public sau privat

en: Which type of filter do you want to create?
ro: Ce tip de filtru doriţi să creaţi?

en: Shared Filter (for all users on this machine)
ro: Filtru public (pentru toţi utilizatorii de pe maşina curentă)

en: Private Filter (only for current user)
ro: Filtru privat (doar pentru utilizatorul curent)

en: Archive Support
ro: Suport arhivare

en: Archive support requires 7-Zip plugin installed:
ro: Suportul arhivare necesită ca plug-in-ul 7-Zip să fie instalat:

en: &Enable archive file support
ro: Activ&ează suportul pentru fişierele arhivă

en: &Use stand-alone 7-Zip if available
ro: Foloseşte 7-Zip autonom dacă este disponibil

en: U&se local 7-Zip from WinMerge folder
ro: Folo&seşte 7-Zip local din directorul WinMerge

en: &Detect archive type from file signature
ro: &Detectează tipul arhivei după semnătura fişierului

en: Compare Statistics
ro: Statistici ale comparării

en: Folders:
ro: Directoare:

en: Files:
ro: Fişiere:

en: Different
ro: Diferite

en: Binary:
ro: Binare:

en: Unique
ro: Unice

en: Left:
ro: Stânga:

en: Right:
ro: Dreapta:

en: Identical
ro: Identice

en: Total:
ro: În total:

en: Close
ro: Închide

en: Select Codepage for
ro: Selectează codare caractere pentru

en: &File Loading:
ro: Încărcare &fişier:

en: File &Saving:
ro: &Salvare fişier:

en: &Use same codepage for both
ro: Aceeaşi codare caractere pentr&u ambele

en: &Apply
ro: &Aplică

en: &Cancel
ro: &Renunţă

en: Test Filter
ro: Testează filtru

en: Testing filter ...
ro: Testare filtru...

en: &Enter text to test:
ro: Introduc&eţi textul pentru testare:

en: &Folder Name
ro: Nu&me director

en: Result:
ro: Rezultat:

en: &Test
ro: &Testează

en: &Close
ro: În&chide

en: Whitespace:
ro: Blancuri:

en: Regular text:
ro: Text normal:

en: Selection:
ro: Selecţie:

en: Paths
ro: Căi

en: R&ead-only
ro: Numai-citir&e

en: Re&ad-only
ro: Num&ai-citire

en: Open...
ro: Deschide...

en: Save...
ro: Salvează...

en: Backup Files
ro: Copii de siguranţă

en: Create backup files in:
ro: Crează copii de siguranţă pentru:

en: Create backup files into:
ro: Crează copii de siguranţă în:

en: &Original file's folder
ro: Directorul &original al fişierului

en: &Global backup folder:
ro: Directorul de siguranţă &global:

en: Backup filename:
ro: Numele fişierului de siguranţă:

en: &Append .bak -extension
ro: &Adaugă extensia .bak

en: A&ppend timestamp
ro: Adaugă timp

en: Confirm Copy
ro: Confirmă copierea

en: From left
ro: De la stânga

en: To right
ro: De la dreapta

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Create empty documents
    New Documents (Ctrl+N)
ro: Crează documente goale
    Documente noi (Ctrl+N)

en: Open an existing document
    Open (Ctrl+O)
ro: Deschide un document existent
    Deschide (Ctrl+O)

en: Close the active document
    Close
ro: Închide documentul activ
    Închide

en: Save the active document
    Save (Ctrl+S)
ro: Salvează documentul activ
    Salvează  (Ctrl+S)

en: Save the active document with a new name
    Save As
ro: Salvează documentul activ cu un nou nume
    Salvează ca

en: Change the printing options
    Page Setup
ro: Schimbă setările de tipărire ale paginii
    Setări pagină

en: Change the printer and printing options
    Print Setup
ro: Schimbă imprimanta şi opţiunile de tipărire
    Setări tipărire

en: Print the active document
    Print
ro: Tipăreşte documentul curent
    Tipăreşte

en: Display full pages
    Print Preview
ro: Afişează pagini întregi 
    Previzualizare tipărire

en: Make all hidden items visible again
ro: Marchează din nou ca vizibile toate elementele ascunse

en: Open project file
    Project file (Ctrl+J)
ro: Deschide un fişier proiect
    Fişier proiect (Ctrl+J)

en: Unknown error attempting to open project file
ro: Eroare necunoscută la încercarea de deschidere a fişierului proiect

en: Unknown error attempting to save project file
ro: Eroare necunoscută la încercarea de salvare a fişierului proiect

en: Project File
ro: Fişier proiect

en: Project file successfully loaded.
ro: Fişierul proiect a fost încărcat cu succes

en: Project file successfully saved.
ro: Fişierul proiect a fost salvat cu succes

en: Save current paths and options to project file
    Save Project File
ro: Salvează căile curente si opţiunile în fişierul proiect
    Salvează fişierul proiect

en: Display program information, version number and copyright
    About
ro: Afişează informaţii despre program, numărul versiunii şi drepturile de copiere
    Despre

en: Quit the application; prompts to save documents
    Exit
ro: Închide aplicaţia; solicită salvarea documentelor
    Ieşire

en: Open this document
ro: Deschide acest document

en: Arrange windows so they overlap
    Cascade Windows
ro: Aranjează ferestrele astfel încât să se suprapună
    Cascadează ferestrele

en: Arrange windows as non-overlapping tiles horizontally
    Tile Windows Horizontally
ro: Aranjează ferestrele adiacent orizontal fără să se suprapună
    Adiacent orizontal

en: Arrange windows as non-overlapping tiles vertically
    Tile Windows Vertically
ro: Aranjează ferestrele adiacent vertical fără să se suprapună
    Adiacent vertical

en: Copy the selection and put it on the Clipboard
    Copy
ro: Copie selecţia în memorie
    Copie

en: Cut the selection and put it on the Clipboard
    Cut
ro: Taie selecţia şi mută în memorie
    Taie

en: Find the specified text
    Find
ro: Găseşte textul specificat
    Găseşte

en: Insert Clipboard contents
    Paste
ro: Inserează conţinutul memoriei
    Lipeşte

en: Repeat the last action
    Repeat
ro: Repetă ultima acţiune
    Repetă

en: Replace specific text with different text
    Replace
ro: Înlocuieşte textul specificat cu un alt text
    Înlocuieşte

en: Select the entire document
    Select All
ro: Selectează întregul document
    Selectează tot

en: Undo the last action
    Undo (Ctrl+Z)
ro: Anulează ultima acţiune
    Anulează (Ctrl+Z)

en: Redo the previously undone action
    Redo (Ctrl+Y)
ro: Refă precedenta acţiune anulată
    Refă (Ctrl+Y)

en: Show or hide the toolbar
    Toggle ToolBar
ro: Arată sau ascunde bara de unelte
    Basculează bara de unelte

en: Show or hide the status bar
    Toggle StatusBar
ro: Arată sau ascunde bara de stare
    Basculează bara de stare

en: Automatically resize panes
    Lock Panes
ro: Redimensionează automat panourile
    Îngheaţă panouri

en: Change the window size
ro: Schimbă mărimea ferestrei

en: Change the window position
ro: Schimbă poziţia ferestrei

en: Reduce the window to an icon
ro: Redu fereastra la o icoană

en: Enlarge the window to full size
ro: Lărgeşte fereastra la mărimea întreagă

en: Switch to the next document window
ro: Comută la următoarea fereastră document

en: Switch to the previous document window
ro: Comută la precedenta fereastră document

en: Close the active window and prompts to save the documents
ro: Închide fereastra activă şi solicită salvarea documentelor

en: Restore the window to normal size
ro: Restaurează fereastra la mărimea normală

en: Activate Task List
ro: Activează lista de sarcini

en: Activate this window
ro: Activează această fereastră

en: Close print preview mode
    Cancel Preview
ro: Închide modul previzualizare
    Închide previzualizare

en: 
    FolderCompare
    
    
    
    WinMerge.FolderCompare
    WinMerge Folder Compare
ro: 
    Comparare directoare
    
    
    
    WinMerge.FolderCompare
    WinMerge Comparare directoare

en: Preserve original EOL chars
ro: Păstrează caracterele de SDL originale

en: Press any key
ro: Apasă orice tastă

en: Right click on the path to copy
ro: Clic-dreapta pe cale pentru a o copia

en: Developers:
    Dean Grimm, Christian List, Kimmo Varis, Jochen Tucht, Tim Gerundt, Takashi Sawanaki, Gal Hammer, Alexander Skinner
ro: Dezvoltatori:
    Dean Grimm, Christian List, Kimmo Varis, Jochen Tucht, Tim Gerundt, Takashi Sawanaki, Gal Hammer, Alexander Skinner

en: WinMerge comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software and you are welcome to redistribute it under certain circumstances; see the GNU General Public License in the Help menu for details.
ro: WinMerge vine fără ABSOLUT NICIO GARANŢIE. Acesta este software liber şi sunteţi invitaţi să-l redistribuiţi sub anumite circumstanţe; vedeţi Licenţa Publică Generală GNU în meniul Ajutor pentru detalii.

en: &Abort
ro: Re&nunţă

en: &Retry
ro: &Reîncearcă

en: &Ignore
ro: &Ignoră

en: Ignore &all
ro: Ignoră to&ate

en: &Yes
ro: &Da

en: Yes to &all
ro: D&a la toate

en: &No
ro: &Nu

en: No to a&ll
ro: Nu la to&ate

en: &Continue
ro: &Continuă

en: &Skip
ro: O&mite

en: Skip &all
ro: Omite to&ate

en: Don't display this &message again.
ro: Nu afişa acest &mesaj din nou.

en: Don't ask this &question again.
ro: Nu î&ntreba aceasta din nou.

en: Syntax colors
ro: Culori sintaxă

en: Text Colors
ro: Culori text

en: Version Control
ro: Control versiuni

en: To:
ro: Către:

en: From left:
ro: De la stânga:

en: To left:
ro: Către stânga:

en: From right:
ro: De la dreapta:

en: To right:
ro: Către dreapta:

en: Version %1
ro: Versiune %1

en: Options (%1)
ro: Opţiuni (%1)

en: All message boxes are now displayed again.
ro: Toate casetele de mesaj vor fi de acum afişate din nou.

en: Modifications have been made to the current file comparison session.  Some settings may not take place until the current file comparison is restarted.
ro: Modificări au fost efectuate la sesiunea curentă de comparare de fişiere. Anumite setări nu vor fi luate în considerare decât după ce compararea de fişiere curentă este repornită.

en: The selected font change will not be applied to any currently visible difference windows.
ro: Schimbarea de font selectată nu va fi aplicată nici unei ferestre de comparare vizibile.

en: Are you sure you want to reset all WinMerge options to default values?
    
    Please re-start WinMerge after the reset.
ro: Sunteţi sigur că vreţi să resetaţi toate opţiunile WinMerge la valorile implicite?
    
    Vă rugăm să reporniţi WinMerge după resetare.

en: Open
ro: Deschide

en: Programs|*.exe;*.bat;*.cmd|All Files (*.*)|*.*||
ro: Programe|*.exe;*.bat;*.cmd|Toate fişierele (*.*)|*.*||

en: All Files (*.*)|*.*||
ro: Toate fişierele (*.*)|*.*||

en: WinMerge Project Files (*.WinMerge)|*.WinMerge||
ro: Fişiere proiect WinMerge (*.WinMerge)|*.WinMerge||

en: Options files (*.ini)|*.ini|All Files (*.*)|*.*||
ro: Fişiere opţiuni (*.ini)|*.ini|Toate fişierele (*.*)|*.*||

en: Text Files (*.csv;*.asc;*.rpt;*.txt)|*.csv;*.asc;*.rpt;*.txt|All Files (*.*)|*.*||
ro: Fişiere text (*.csv;*.asc;*.rpt;*.txt)|*.csv;*.asc;*.rpt;*.txt|Toate fişierele (*.*)|*.*||

en: HTML Files (*.htm,*.html)|*.htm;*.html|All Files (*.*)|*.*||
ro: Fişiere HTML (*.htm,*.html)|*.htm;*.html|Toate fişierele (*.*)|*.*||

en: XML Files (*.xml)|*.xml|All Files (*.*)|*.*||
ro: Fişiere XML (*.xml)|*.xml|Toate fişierele (*.*)|*.*||

en: Full Contents
ro: Conţinut întreg

en: Quick Contents
ro: Conţinut rapid

en: Modified Date
ro: Dată modificare

en: Modified Date and Size
ro: Dată modificare şi mărime

en: Size
ro: Mărime

en: Name
ro: Nume

en: Location
ro: Locaţie

en: Filters
ro: Filtre

en: Description
ro: Descriere

en: Select filename for new filter
ro: Selectează numele fişierului pentru noul filtru

en: File Filters (*.flt)|*.flt|All Files (*.*)|*.*||
ro: Fişiere filtru (*.flt)|*.flt|Toate fişierele (*.*)|*.*||

en: Cannot find file filter template file!
    
    Please copy file %1 to WinMerge/Filters -folder:
    %2.
ro: Nu s-a găsit fişierul filtru şablon!
    
    Vă rugăm copiaţi fişierul %1 în directorul WinMerge/Filters :
    %2.

en: Cannot copy filter template file to filter folder:
    %1
    
    Please make sure the folder exists and is writable.
ro: Nu se poate copia fişierul filtru şablon către directorul filtru:
    %1
    
    Vă rugăm verificaţi că fişierul există şi este editabil.

en: User's filter file folder is not defined!
    
    Please select filter folder in Options/System.
ro: Directorul filtru al utilizatorului nu este definit!
    
    Vă rugăm selectaţi directorul filtru în Opţiuni.../Sistem.

en: Locate filter file to install
ro: Selectaţi fişierul filtru pentru instalare

en: Installing filter file failed.
    
    Could not copy new filter file to filter folder.
ro: Instalarea fişierului filtru a eşuat.
    
    Nu s-a putut copia noul fişier filtru în directorul filtru.

en: Filter file already exists. Overwrite existing filter?
ro: Fişierul filtru deja există. Suprascrie?

en: Regular expression
ro: Expresie regulată

en: &Path to cleartool.exe :
ro: &Calea către cleartool.exe :

en: &Path to SS.EXE :
ro: &Calea către SS.EXE :

en: Folder Comparison Results
ro: Rezultate comparare directoare

en: File Comparison
ro: Comparare fişiere

en: Scanning files...
ro: Scanare fişiere...

en: Opening selection
ro: Deschidere selecţie

en: Copying Left to Right
ro: Copiere stânga către dreapta

en: Copying Right to Left
ro: Copiere dreapta către stânga

en: Copying All to Left
ro: Copiere toate la stânga

en: Copying All to Right
ro: Copiere toate la dreapta

en: Copying files...
ro: Copiere fişiere...

en: Deleting files...
ro: Ştergere fişiere...

en: Moving files...
ro: Mutare fişiere...

en: Creating the report...
ro: Creare raport...

en: Line: %s
ro: Linie: %s

en: Merge
ro: Fuziune

en: Difference %1 of %2
ro: Deferenţa %1 din %2

en: %1 Differences Found
ro: %1 diferenţe găsite

en: 1 Difference Found
ro: O diferenţă găsită

en: Item %1 of %2
ro: Element %1 din %2

en: Items: %1
ro: Elemente: %1

en: Select two existing folders or files to compare
ro: Selectaţi două directoare sau fişiere existente pentru comparare

en: Folder Selection
ro: Selectare directoare

en: Select two folders or two files to compare.
ro: Selectaţi două directoare sau două fişiere pentru comparare.

en: Left path is invalid!
ro: Calea din stânga este nevalidă!

en: Right path is invalid!
ro: Calea din dreapta este nevalidă!

en: Both paths are invalid!
ro: Ambele căi sunt nevalide!

en: Cannot compare file and folder!
ro: Nu se poate compara un fişier cu un director!

en: File not found: %1
ro: Fişier negăsit: %1

en: File not unpacked: %1
ro: Fişier nedezarhivat: %1

en: Cannot open file
    %1
    
    %2
ro: Nu se poate deschide fişierul
    %1
    
    %2

en: Failed to parse conflict file.
ro: Analizarea fişierului de conflicte a eşuat.

en: The file
    %1
    is not a conflict file.
ro: Fişierul
    %1
    nu e un fişier de conflicte.

en: Save As
ro: Salvează ca

en: Unable to backup original file:
    %1
    
    Continue anyway?
ro: Imposibil de realizat copia de siguranţă a fişierului original:
    %1
    
    Continuaţi oricum?

en: Saving file failed.
    %1
    %2
    Do you want to:
    	-use a different filename (Press Ok)
    	-abort the current operation (Press Cancel)?
ro: Salvarea fişierului a eşuat.
    %1
    %2
    Doriţi să:
    	- folosiţi un alt nume de fişier (apăsaţi Ok)
    	- renunţaţi la operaţia curentă (apăsaţi Renunţă)?

en: Plugin '%2' cannot pack your changes to the left file back into '%1'.
    
    The original file will not be changed.
    
    Do you want to save the unpacked version to another file?
ro: Plug-in-ul '%2' nu poate arhiva schimbările fişierului din partea stângă înapoi în '%1'.
    
    Fişierul original nu va fi modificat.
    
    Doriţi să salvaţi versiunea nearhivată în alt fişier?

en: Plugin '%2' cannot pack your changes to the right file back into '%1'.
    
    The original file will not be changed.
    
    Do you want to save the unpacked version to another file?
ro: Plug-in-ul '%2' nu poate arhiva schimbările fişierului din partea dreaptă înapoi în '%1'.
    
    Fişierul original nu va fi modificat.
    
    Doriţi să salvaţi versiunea nearhivată în alt fişier?

en: Another application has updated file
    %1
    since WinMerge loaded it.
    
    Overwrite changed file?
ro: Altă aplicaţie a modificat fişierul
    %1
    de când WinMerge l-a încărcat.
    
    Suprascrieţi fişierul modificat?

en: Another application has updated file
    %1
    since WinMerge scanned it last time.
    
    If you want to refresh files close current file compare and load files again.
ro: Altă aplicaţie a modificat fişierul
    %1
    de când WinMerge l-a scanat ultima dată.
    
    Dacă doriţi să reîmprospătaţi fişierele, închideţi compararea curentă şi încărcaţi din nou fişierele.

en: Save Left File As
ro: Salvează fişierul din stânga ca

en: Save Right File As
ro: Salvează fişierul din dreapta ca

en: You must specify a SourceSafe project path in order to continue (ie:  $/MyProject)
ro: Trebuie să specificaţi calea unui proiect SourceSafe pentru a continua (ex.:  $/MyProject)

en: Checkout files from VSS...
ro: Extrage fişierele din VSS..

en: Error executing versioning system command.
ro: Eroare la execuţia comenzii sistemului de versionare.

en: No VSS database(s) found!
ro: Nu s-a găsit nicio bază de date VSS!

en: Error from VSS:
ro: Eroare de la VSS:

en: None
ro: Nici unul

en: Visual SourceSafe (less than 5.0)
ro: Visual SourceSafe (mai vechi de 5.0)

en: Visual SourceSafe (5.0 and above)
ro: Visual SourceSafe (5.0 sau mai nou)

en: Copy selected item to named directory
ro: Copie elementul selectat în directorul specificat

en: Copy selected item to custom directory
ro: Copie elementul selectat în directorul preferinţă

en: Delete selected item on left
ro: Şterge elementul selectat din stânga

en: Delete selected item on right
ro: Şterge elementul selectat din dreapta

en: Delete selected item(s) on both sides
ro: Şterge elementul(ele) selectat(e) din ambele părţi

en: Rename selected item on both sides
ro: Redenumeşte elementele selectate în ambele părţi

en: Right to Left (%1 of %2)
ro: De la dreapta la stânga (%1 din %2)

en: Left to Right (%1 of %2)
ro: De la stânga la dreapta (%1 din %2)

en: Left to... (%1)
ro: Stânga la... (%1)

en: Right to... (%1)
ro: Dreapta la... (%1)

en: Left to... (%1 of %2)
ro: Stânga la... (%1 din %2)

en: Right to... (%1 of %2)
ro: Dreapta la... (%1 din %2)

en: Left (%1)
ro: Stânga (%1)

en: Right (%1)
ro: Dreapta (%1)

en: Both (%1)
ro: Ambele (%1)

en: Left (%1 of %2)
ro: Stânga (%1 din %2)

en: Right (%1 of %2)
ro: Dreapta (%1 din %2)

en: Both (%1 of %2)
ro: Ambele (%1 din %2)

en: Select destination folder
ro: Selectare director destinaţie

en: Left side - select destination folder:
ro: Partea stângă - selectare director destinaţie:

en: Right side - select destination folder:
ro: Partea dreaptă - selectare director destinaţie:

en: (%1 Files Affected)
ro: (%1 fişiere afectate)

en: (%1 of %2 Files Affected)
ro: (%1 din %2 fişiere afectate)

en: Are you sure you want to delete
    
    %1 ?
ro: Sunteţi sigur că vreţi să ştergeţi
    
    %1 ?

en: Are you sure you want to copy:
ro: Sunteţi sigur că vreţi să copiaţi:

en: Are you sure you want to copy %d items:
ro: Sunteţi sigur că vreţi să copiaţi %d elemente:

en: Open left file
ro: Deschide fişier stânga

en: Open the left file to external editor
ro: Deschide fişierul stânga în editor extern

en: Open left file with ...
ro: Deschide fişier stânga cu...

en: Open right file
ro: Deschide fişier dreapta

en: Open the right file to external editor
ro: Deschide fişierul dreapta cu editor extern

en: Open right file with...
ro: Deschide fişier dreapta cu...

en: Failed to execute external editor: %1
ro: Execuţia editorului extern a eşuat: %1

en: Copy filenames to clipboard
ro: Copie numele fişierelor în memorie

en: Copy left side pathnames to clipboard
ro: Copie căile din partea stângă în memorie

en: Copy right side pathnames to clipboard
ro: Copie căile din partea dreaptă în memorie

en: Copy both sides pathnames to clipboard
ro: Copie căile din ambele părţi în memorie

en: Unknown archive format
ro: Format arhivă necunoscut

en: Add items from left side to archive
ro: Adaugă elementele din partea stângă la arhivă

en: Add items from right side to archive
ro: Adaugă elementele din partea dreaptă la arhivă

en: Add items from both sides to archive
ro: Adaugă elementele din ambele părţi la arhivă

en: Add different items to archive (both sides)
ro: Adaugă elementele diferite la arhivă (ambele părţi)

en: Move selected file on left to custom directory
ro: Mută fişierul selectat din stânga către director specificat

en: Move selected file on right to custom directory
ro: Mută fişierul selectat din dreapta către director specificat

en: Filename
ro: Nume fişier

en: Folder
ro: Director

en: Comparison result
ro: Rezultat comparare

en: Left Date
ro: Dată stânga

en: Right Date
ro: Dată dreapta

en: Extension
ro: Extensie

en: Left Size
ro: Mărime stânga

en: Right Size
ro: Mărime dreapta

en: Right Size (Short)
ro: Mărime dreapta (scurt)

en: Left Size (Short)
ro: Mărime stânga (scurt)

en: Newer File
ro: Fişier mai nou

en: Left File Version
ro: Versiune fişier stânga

en: Right File Version
ro: Versiune fişier dreapta

en: Left Attributes
ro: Atribute stânga

en: Right Attributes
ro: Atribute dreapta

en: Left Encoding
ro: Set de caractere stânga

en: Right Encoding
ro: Set de caractere dreapta

en: Differences
ro: Diferenţe

en: Binary
ro: Binar

en: Unable to compare files
ro: Imposibil de comparat fişierele

en: File skipped
ro: Fişier omis

en: Folder skipped
ro: Director omis

en: Left only: %1
ro: Numai stânga: %1

en: Right only: %1
ro: Numai dreapta: %1

en: Binary files are identical
ro: Fişierele binare sunt identice

en: Binary files are different
ro: Fişierele binare sunt diferite

en: Files are different
ro: Fişierele sunt diferite

en: Left Only
ro: Numai stânga

en: Right Only
ro: Numai dreapta

en: Error
ro: Eroare

en: Elapsed time: %ld ms
ro: Timp scurs: %ld ms

en: 1 item selected
ro: Un element selectat

en: %1 items selected
ro: %1 elemente selectate

en: Filename or folder name.
ro: Nume de fişier sau director.

en: Left side modification date.
ro: Data modificării părţii stângi.

en: Right side modification date.
ro: Data modificării părţii drepte.

en: File's extension.
ro: Extensia fişierului.

en: Left file size in bytes.
ro: Dimensiune fişier stânga în octeţi.

en: Right file size in bytes.
ro: Dimensiune fişier dreapta în octeţi.

en: Left file size abbreviated.
ro: Dimensiune fişier stânga prescurtată.

en: Right file size abbreviated.
ro: Dimensiune fişier dreapta prescurtată.

en: Left side creation time.
ro: Timp creare stânga.

en: Right side creation time.
ro: Timp creare dreapta.

en: Tells which side has newer modification date.
ro: Spune care parte are o dată a modificării mai recentă.

en: Left side file version, only for some filetypes.
ro: Versiune fişier stânga, numai pentru unele tipuri de fişiere.

en: Right side file version, only for some filetypes.
ro: Versiune fişier dreapta, numai pentru unele tipuri de fişiere.

en: Left side attributes.
ro: Atribute partea stângă.

en: Right side attributes.
ro: Atribute partea dreaptă.

en: Left side file EOL type
ro: Tip SDL fişier partea stângă.

en: Right side file EOL type
ro: Tip SDL fişier partea dreaptă.

en: Left side encoding.
ro: Set de caractere partea stângă.

en: Right side encoding.
ro: Set de caractere partea dreaptă.

en: Number of ignored differences in file. These differences are ignored by WinMerge and cannot be merged.
ro: Număr de diferenţe ignorate în fişier. Aceste diferenţe sunt ignorate de WinMerge şi nu pot fi fuzionate.

en: Number of differences in file. This number does not include ignored differences.
ro: Număr de diferenţe în fişier. Acest număr nu include diferenţele ignorate.

en: Shows an asterisk (*) if the file is binary.
ro: Arată un asterisc (*) dacă fişierul este binar.

en: Compare %1 with %2
ro: Compară %1 cu %2

en: Simple HTML
ro: HTML simplu

en: Simple XML
ro: XML simplu

en: The report file already exists. Do you want to overwrite existing file?
ro: Fişierul raport există deja. Doriţi să suprascrieţi fişierul existent?

en: Error creating the report:
    %1
ro: Eroare la creare raport:
    %1

en: The report has been created successfully.
ro: Raportul a fost creat cu succes.

en: The same file is opened in both panels.
ro: Acelaşi fişier este deschis în ambele panouri.

en: The selected files are identical.
ro: Fişierele selectate sunt identice.

en: An error occurred while comparing the files.
ro: A fost întâlnită o eroare în timpul comparării fişierelor.

en: The EOL are of different types (Windows/Unix/Mac) in the file '%1'.
     With the current options, they will be unified to the main type.
     Do you want to change the options and preserve the different EOL ?
ro: Caracterele de sfârşit de linie (SDL) sunt diferite (Windows/Unix/Mac) în fişierul '%1'.
     Conform setărilor curente, aceastea vor fi unificate la tipul principal.
     Doriţi să schimbaţi preferinţele şi ca să păstraţi SDL diferite?

en: An error occurred while prediffing the file '%1' with the plugin '%2'. The prediffing is not applied any more.
ro: O eroare a fost întâlnită în timpul prediferenţierii fişierului '%1' utilizând plug-in-ul '%2'. Prediferenţierea nu va fi utilizată în continuare.

en: The selected folder is invalid.
ro: Directorul selectat este invalid.

en: Cannot open a binary file to editor.
ro: Nu se poate deschide în editor un fişier binar.

en: The folder exists only in other side and cannot be opened.
    
    Do you want to create a matching folder:
    %1
    to the other side and open these folders?
ro: Directorul există doar în partea cealaltă dar nu poate fi deschis.
    
    Doriţi să creaţi un director corespondent:
    %1
    în partea cealaltă şi să deschideţi ambele directoare?

en: Different codepages found in left (cp%d) and right (cp%d) files. 
    Displaying each file in its codepage will give a better display but merging/copying will be dangerous.
    Would you like to treat both files as being in the default windows codepage (recommended)?
ro: Seturi de caractere diferite s-au găsit în fişierul din partea stângă (cp%d) faţă de partea dreaptă (cp%d). 
    Afişarea în setul de caractere propriu este mai potrivită dar fuziunea/copierea este periculoasă.
    Doriţi tratarea ambelor fişiere ca şi cum ar fi în setul de caractere implicit din Windows (recomandat)?

en: Warning: Files use different encodings, left=%s and right=%s, and merging may lead to information loss.
ro: Atenţie: Fişierele folosesc seturi de caractere diferite, stânga=%s şi dreapta=%s, iar fuziunea poate duce la pierdere de informaţie.

en: Information lost due to encoding errors: both files
ro: Pierdere de informaţie datorită incompatibilităţii seturilor de caractere: ambele fişiere

en: Information lost due to encoding errors: right file
ro: Pierdere de informaţie datorită incompatibilităţii seturilor de caractere: fişier dreapta

en: Information lost due to encoding errors: left file
ro: Pierdere de informaţie datorită incompatibilităţii seturilor de caractere: fişier stânga

en: No difference
ro: Nicio diferenţă

en: Line difference
ro: Diferenţă pe linie

en: Replaced %1 string(s).
ro: S-a(u) înlocuit %1 şir(uri).

en: Cannot find string "%s"
ro: Nu s-a găsit şirul "%s"

en: Copy Full Path
ro: Copie calea întreagă

en: Copy Filename
ro: Copie numele fişierului

en: Diff Pane
ro: Panou diferenţe

en: Patch file successfully written.
ro: Fişierul petic a fost scris cu succes.

en: 1. item is not found or is directory!
ro: 1. elementul nu a fost găsit sau este un director!

en: 2. item is not found or is directory!
ro: 2. elementul nu a fost găsit sau este un director!

en: The patch file already exists. Do you want to overwrite it?
ro: Fişierul petic deja există. Doriţi suprascrierea lui?

en: Unified
ro: Unificat

en: Could not write to file %1.
ro: Nu s-a reuşit scrierea în fişierul %1.

en: Specify an output file
ro: Specificaţi un fişier destinaţie

en: Cannot create a patch file from binary files.
ro: Nu s-a reuşit crearea unui fişier petic din fişiere binare.

en: Cannot create a patch file from directories.
ro: Nu s-a reuşit crearea unui fişier petic din directoare.

en: Folder does not exist.
ro: Directorul nu există.

en: Current directory comparison results will be cleared.
ro: Rezultatele comparării curente de directoare vor fi şterse.

en: Archive support is not enabled.
    All needed components (7-zip and/or Merge7z*.dll) for archive support cannot be found.
    See manual for more info about archive support and how to enable it.
ro: Suportul de dezarhivare nu este activat.
    Componentele necesare (7-zip şi/sau Merge7z*.dll) pentru dezarhivare nu au fost găsite.
    Vedeţi manualul pentru mai multe informaţii despre suportul de dezarhivare şi despre cum să-l activaţi.

en: Select file for export
ro: Selectaţi fişierul pentru export

en: Select file for import
ro: Selectaţi fişierul pentru import

en: Options imported from the file.
ro: Opţiuni importate din fişier.

en: Options exported to the file.
ro: Opţiuni exportate către fişier.

en: Failed to import options from the file.
ro: A eşuat importul opţiunilor din fişier.

en: Failed to write options to the file.
ro: A eşuat scrierea opţiunilor către fişier.

en: You are about to close several compare windows.
    
    Do you want to continue?
ro: Sunteţi pe cale să închideţi câteva ferestre de comparare.
    
    Doriţi să continuaţi?

en: No match
ro: Nicio potrivire

en: Invalid regular expression
ro: Expresie regulată nevalidă

en: Invalid character class name
ro: Nume de clasă de caractere nevalid

en: Invalid back reference
ro: Referinţă inversă nevalidă

en: Unmatched [ or [^
ro: [ sau [^ fără corespondent

en: Unmatched ( or \(
ro: ( sau \( fără corespondent

en: Unmatched \{
ro: \{ fără corespondent

en: Invalid content of \{\}
ro: Conţinut nevalid al \{\}

en: Invalid range end
ro: Sfârşit de şir nevalid

en: Invalid preceding regular expression
ro: Expresie regulată anterioară nevalidă

en: Premature end of regular expression
ro: Sfârşit prematur al expresiei regulate

en: Regular expression too big
ro: Expresie regulată prea lungă

en: Unmatched ) or \)
ro: ) sau \) fără corespondent

en: Mixed
ro: Amestecat

en:  B
ro:  O

en:  KB
ro:  KO

en:  MB
ro:  MO

en:  GB
ro:  GO

en:  TB
ro:  TO

en:  PB
ro:  PO

en: Save the left file
ro: Salvează fişierul stâng

en: Save the right file
ro: Salvează fişierul drept

en: Save the left file with name...
ro: Salvează fişierul stâng cu numele...

en: Save the right file with name...
ro: Salvează fişierul drept cu numele...

en: Convert EOL to Windows mode
ro: Converteşte SDL către modul Windows

en: Convert EOL to Unix mode
ro: Converteşte SDL către modul Unix

en: Convert EOL to Mac mode
ro: Converteşte SDL către modul Mac

en: Switch between editing and merging modes
ro: Interschimbă între modurile editare şi fuziune

en: View and adjust file encoding properties
    File encoding properties
ro: Verifică şi ajustează proprietăţile de codare ale fişierelor.
    Proprietăţile de codare ale fişierelor

en: Select difference area in the current line
    Difference in the Current Line
ro: Selectează zona diferenţă de pe linia curentă
    Diferenţa de pe linia curentă

en: Go to line or difference
    Go to (Ctrl+G)
ro: Mergi la linie sau la diferenţă
    Mergi la (Ctrl+G)

en: Set program options
    Options
ro: Setează opţiunile programului
    Opţiuni

en: Refresh display
    Refresh (F5)
ro: Reîmprospătează afişarea
    Reîmprospătează (F5)

en: Copy selected lines to clipboard adding linenumbers to line begin
ro: Copie liniile selectate în memorie adăugând numerele de linie la începutul fiecărei linii

en: Refresh selected items
ro: Reîmprospătează elementele selectate

en: Toggle bookmark
ro: Basculează semnul de carte

en: Go to next bookmark
ro: Mergi la următorul semn de carte

en: Go to previous bookmark
ro: Mergi la precedentul semn de carte

en: Clear all bookmarks
ro: Curăţă toate semnele de carte

en: Displays items that are exactly the same
    Show Identical Items
ro: Afişează elementele care sunt identice
    Arată elementele identice

en: Displays items that have differences
    Show Different Items
ro: Afişează elementele care conţin diferenţe
    Arată elementele cu diferenţe

en: Displays items that exist in only on the left side
    Show Left Unique Items
ro: Afişează elementele care există numai în partea stângă
    Arată elementele care sunt numai în stânga

en: Displays items that exist in only on the right side
    Show Right Unique Items
ro: Afişează elementele care există numai în partea dreaptă
    Arată elementele care sunt numai în dreapta

en: Displays binary files
    Show Binary Files
ro: Afişează fişierele binare
    Arată fişierele binare

en: Displays skipped items
    Show Skipped Items
ro: Afişează fişierele omise
    Arată fişierele omise

en: Select the font for the view
    Select View Font
ro: Selectează fontul pentru vizualizare
    Selectează fontul vizualizare

en: Revert to using the default system font for view
    Default Font
ro: Revină la folosirea fontului implicit de sistem pentru vizualizare
    Font implicit

en: Shows whitespace characters
ro: Arată blancurile

en: Toggle Diff Pane
ro: Basculează panoul de diferenţe

en: Location pane shows overall picture from files
ro: Panoul locaţie arată o imagine cu locaţia curentă în contextul fişierelor

en: Show folder compare statistics dialog
ro: Arată dialogul cu statisticile de comparare a directoarelor

en: Shows differences inside lines with different colors
    Show Line Difference
ro: Arată diferenţele în interiorul liniei utilizând culori diferite
    Arată diferenţele pe linie

en: Shows line numbers
    Show Line Numbers
ro: Arată numerele de linie
    Arată numerele de linie

en: Enable word wrap
    Wrap Lines
ro: Activează înfăşurarea liniilor lungi
    Înfăşoară liniile

en: Shows selection margins for both panes
    Show Selection Margins
ro: Arată marginile de selecţie pentru ambele panouri
    Arată marginile de selecţie

en: Increase text size
ro: Măreşte dimensiunea textului

en: Decrease text size
ro: Micşorează dimensiunea textului

en: Reset text zoom to default size
ro: Resetează dimensiunea textului la valoarea implicită

en: Scroll to the previous difference
    Previous Difference (Alt+Up)
ro: Desfăşoară la diferenţa anterioară
    Diferenţa anterioară (Alt+Up)

en: Scroll to the next difference
    Next Difference (Alt+Down)
ro: Desfăşoară la diferenţa următoare
    Diferenţa următoare (Alt+Down)

en: Scroll to the first difference
    First Difference (Alt+Home)
ro: Desfăşoară la prima diferenţă
    Prima diferenţă (Alt+Home)

en: Scroll to the current difference
    Current Difference (Alt+Enter)
ro: Desfăşoară la diferenţa curentă
    Diferenţa curentă (Alt+Enter)

en: Scroll to the last difference
    Last Difference (Alt+End)
ro: Desfăşoară la ultima diferenţă
    Ultima diferenţă (Alt+End)

en: Copy the selected text to the right file
    Copy Right (Alt+Right)
ro: Copie textul selectat către fişierul din dreapta
    Copie la dreapta (Alt+Right)

en: Copy the selected text to the left file
    Copy Left (Alt+Left)
ro: Copie textul selectat către fişierul din stânga
    Copie la stânga (Alt+Left)

en: Copy difference to right and advance to next
    Copy Right and Advance (Ctrl+Alt+Right)
ro: Copie diferenţa către dreapta şi avansează la următoarea
    Copie la dreapta şi avansează (Ctrl+Alt+Right)

en: Copy difference to left and advance to next
    Copy Left and Advance (Ctrl+Alt+Left)
ro: Copie diferenţa către stânga şi avansează la următoarea
    Copie la stânga şi avansează (Ctrl+Alt+Left)

en: Copy all differences to the right file
    All Right
ro: Copie toate diferenţele către fişierul din dreapta
    Toate la dreapta

en: Copy all differences to the left file
    All Left
ro: Copie toate diferenţele către fişierul din stânga
    Toate la stânga

en: Delete selected items from both directories
ro: Şterge elementele selectate din ambele directoare

en: Compare selected item (compare first item if multiple items selected)
ro: Compară elementele selectate (compară doar primul element dacă mai multe elemente sunt selectate)

en: Select and reorder directory compare columns
ro: Selectează şi reordonează coloanele pentru compararea de directoare

en: Generate a patch-file
ro: Generează un fişier petic

en: Select and modify filters
ro: Selectează şi modifică filtre

en: Generates a report from compare results
ro: Generează un raport din rezultatele comparării

en: The adapted unpacker is applied to both files (one file only needs the extension)
ro: Dezarhivatorul potrivit este aplicat la ambele fişiere (este suficient ca doar un fişier să conţină extensie)

en: Select an unpacker to edit this file
ro: Selectaţi un dezarhivator pentru a edita acest fişier

en: No prediffer (normal)
ro: Nu folosi prediferenţiatorul (normal)

en: Suggested plugins
ro: Plug-in-uri recomandate

en: Other plugins
ro: Alte plug-in-uri

en: Unload all plugins and reload them (for developers)
ro: Descarcă toate plug-in-urile şi le reîncarcă (pentru dezvoltatori)

en: Activates next visible file
    Activate next File
ro: Activează următorul fişier vizibil
    Activează următorul fişier

en: Closes all open windows
ro: Închide toate ferestrele deschise

en: Opens the WinMerge Help
    WinMerge Help
ro: Deschide documentaţia WinMerge
    Documentaţia WinMerge

en: Outputs current WinMerge version info and configuration to text file
ro: Extrage versiunea curentă şi configuraţia WinMerge într-un fişier text

en: Display the GNU General Public License
ro: Afişează Licenţa Publică Generală GNU

en: Private Build: %1
ro: Număr de asamblare privat: %1

en: Opens the release notes document
    Release Notes
ro: Deschide documentul cu notele versiunii
    Notele Versiunii

en: Opens the translations website
    Translations
ro: Deschide saitul cu traduceri
    Traduceri

en: Plugin Settings
ro: Setări pentru plug-in-uri

en: No prediffer
ro: Nu folosi prediferenţiator

en: Prediff if possible
ro: Foloseşte prediferenţiator dacă este posibil

en: WSH not found - .sct scripts disabled
ro: Nu s-a găsit WSH - scripurile .sct sunt dezactivate

en: Open the file with registered application
ro: Deschide fişierul cu aplicaţia înregistrată

en: Open the file with external editor
ro: Deschide fişierul cu un editor extern

en: Open the file with a particular program
ro: Deschide fişierul cu un anume program

en: Do not display moved blocks
ro: Nu afişa blocurile mutate

en: Display all moved blocks
ro: Arată toate blocurile mutate

en: Display moved blocks only from current diff
ro: Arată doar blocurile mutate din diferenţa curentă

en: Go to diff under cursor
ro: Mergi la diferenţa din dreptul cursorului

en: G&oto Diff %1 of %2
ro: &Mergi la diferenţa %1 din %2

en: G&oto Line %1
ro: &Mergi la linia %1

en: Disabled
ro: Inactiv

en: From file system
ro: Din sistemul de fişiere

en: From MRU list
ro: Din lista de recent utilizate

en: Resources
ro: Resurse

en: Hide the toolbar
ro: Ascunde bara de unelte

en: Show small toolbar
ro: Arată bara de unelte format mic

en: Show big toolbar
ro: Arată bara de unelte format mare
